Mäklarens kommentarer

Denna Hallberg-Rassy 310, ALCA, har endast haft en ägare och använts sparsamt under tre säsonger. Hon har seglats totalt under 3 månader längs svenska och norska kusten. Ägaren har inte sparat på något och ALCA har en hög utrustningsnivå med bla lithium batterier, radar, plotter, laminat segel och gennaker med rullsystem. ALCA är pedantiskt skött av sin ägare och servad av Vindö Marin där hon även har förvarats inomhus på vintern. Detta är verkligen en båt som är i nyskick, redo att utforska världen med ny besättning!

Key Facts

  • Konventionell mast ifrån Selden Mast.
  • Laminatsegel ifrån Elvström.
  • Bom med stack pack och lazy jack system.
  • Volvo Penta D1-20 motor.
  • Rorkult.
  • Lithium batterier.
  • Autopilot på hjärtstocken.
  • Bogspröt för gennaker.
  • Sprayhood med sittbrunnskapell.
  • Badplattform med teak.
  • Teak i cockpit.
  • Raymarine navigation utrustning.
  • Radar.
  • 6 kojplatser i 2 kabiner + salong.
  • Värmare.
  • Professionell service och underhåll.
  • Vinterförvarad inomhus i varm hall.
  • Båt i nyskick!

Information
  1. Tillverkare: Hallberg-Rassy
  2. Båtmodell: Hallberg-Rassy 310
  3. Båtnamn: ALCA
  4. Designer: German Frers
  5. Tillverkad: 2020
  6. Längd: 30’11” / 9.42m
  7. LWL: 28’10” / 8.8m
  8. Bredd: 10’5” / 3.18m
  9. Min djup / Max djup: 5’11” / 1.80m
  10. Deplacement: 4,350kg / 9,592lb
  11. Kojer: 6 kojplatser i 2 kabiner / 1 toalett(er)
  12. Motor: 1 Volvo Penta D1-20 (19hp) Diesel
  13. Plats: Vindön, Orust, Sweden
  14. Pris: €195,000, VAT paid
Kontaktuppgifter
fredrik-sundberg-2020, Berthon Brokerage

Fredrik Sundberg
Berthon Scandinavia
Tel: +46 70822 02 09
E-Mail: fredrik.sundberg@berthonscandinavia.se


Your Local Broker, Internationally

Berthon UK
(Lymington, Hampshire - UK)

Sue Grant
sue.grant@berthon.co.uk
0044 (0)1590 679 222

Berthon France
(Mandelieu La Napoule, France)

Bruno Kairet
bruno.kairet@berthonfrance.fr
0033 (0)4 93 63 66 80

Berthon Scandinavia
(Henån, Sweden)

Magnus Kullberg
magnus.kullberg@berthonscandinavia.se
0046 304 694 000

Berthon Spain
(Palma de Mallorca, Spain)

Simon Turner
simon.turner@berthonspain.com
0034 639 701 234

Berthon USA
(Rhode Island, USA)

Jennifer Stewart
jennifer.stewart@berthonusa.com
001 401 846 8404


Top

Search BerthonScandinavia.se